Kalendra

kalendra Kalendra – salierinių šeimos, vienmetis augalas, apie 20 - 120 cm aukščio. Stiebas stačias, šakotas, lapai suskaidyti į daugelį siaurų skiltelių. Augalas žydi birželio - liepos mėn., smulkūs balti arba rausvi žiedai susitelkę skėteliais.

Vaisiai tribriauniai blizgantys riešutėliai, subręsta rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Žalias augalas ir nesubrendę vaisiai (sėklos) skleidžia stiprų nemalonų kvapą.kalendra 3 Sunokę vaisiai gelsvai rudos spalvos, stipraus savito aromato ir aštraus salstelėjusio skonio.
Kalendra kilusi iš Viduržiemio jūros regiono, kur auginama ir kultivuojama nuo senų senovės. Kalendra auga Centrinėje ir Pietų Europoje, Amerikoje, Afrikoje, Ukrainoje, Šiaurės Kaukaze. Lietuvoje auginama daržuose beveik visuose rajonuose.
Kalendra dar žinoma pavadinimu „kinza“ arba kinietiška petražolė, dėl savo panašumo į šį augalą.kalendra 2 Pati vertingiausia kalendros sudėtinė dalis yra eterinis aliejus, kurio sudėtyje svarbiausias yra linaloolis (60–70%) ir terpenai. Kalendros vaisiuose yra nuo 1–2% eterinio aliejaus. Be to, vaisiuose yra 13–28% riebalų, 18–22% baltymų, 11–13% beazotinių medžiagų, furfurolo, organinių rūgščių, alkaloidų, šiek tiek rauginių ir pektininių medžiagų.
Kalendra - vienas seniausių prieskoninių augalų ir vienas iš pagrindinių populiarių prieskonių mišinių ingredientų. Kalendros lapai (švieži, džiovinti) naudojami kaip prieskoninės žolelės, o vaisiai (sėklos) – kaip prieskoniai. Maltą kalendrą, šviežius arba džiovintus kalendros lapus į maistą reikia dėti valgio gaminimo pabaigoje, kad neprarastų savo aromato, o nemaltas arba grubiai grūstas kalendros sėklas, galima dėti bet kuriuo valgio ruošimo metu. Šis prieskonis naudojamas picoms, sūriams, troškiniams, žuvies, silkių patiekalams, sriuboms bei padažams pagardinti.  Jų dedama įvairiems marinatams, likeriams, alui aromatizuoti. Kalendra gardinama duona, bandelės, meduoliai.
Kalendra, priešingai, nei dauguma prieskonių, ne šildo, o, atvirkščiai, šaldo. Todėl kalendros arbatą patariama gerti karščiuojant. Kalendros eterinis aliejus skatina tulžies išsiskyrimą, gydo hemorojų, žaizdas, mažina skausmą, veikia antiseptiškai. Kalendra padeda sureguliuoti skrandžio darbą, mažina skrandžio rūgštingumą. Kalendros vaisių milteliai arba antpilas vartojami ir nuo vidurių pūtimo. Kalendros vaisiai žadina apetitą.

Panašūs receptai

 
Rašyti komentarą
  1. Šypsena Juokas Liudesys Mirktelti Myliu Nelaiko nervai Nesamone
  2. Saugos kodas