Moliūgai

moliugai Moliūgai – tai vienmetis žolinis augalas, gulsčiu, besidriekiančiu žeme stiebu, dideliais, šiurkščiais lapais. Žiedai varpo formos, geltoni arba oranžiniai. Vaisiai – dideli, rutuliškos arba ovalios formos, kurių minkštime yra daug stambių gelsvai baltų sėklų.

Moliūgų tėvynė - Amerika. Ten ši daržovė buvo vartojama jau 3000 metų pr. Kr. Lietuvoje dažniausiai auginami paprastieji moliūgai.

Moliūgai - skani ir maistinga daržovė. Vaisiuose daug karotino, vitaminų C, B1, B2, E, PP, mineralinių medžiagų– kalio, natrio, geležies, kalcio, fosforo, magnio. Vaisiaus minkštimas sudaro 73 proc. moliūgo masės, žievė - 17 proc., sėklos - 10 proc. Moliūgo sėklose yra fitosterino, kukurbitino, beta ir gama tokoferolio, mineralinių medžiagų, seleno, aliejų ir kt. Moliūgai nekaloringi, atsižvelgiant į jų subrendimą, 100 g šios daržovės yra 15-25 kcal.
Moliūgai vartojami žali, kepti, virti, troškinti, rauginti, konservuoti. Ruošiant maistui moliūgus reikia nulupti, išimti sėklas. Iš moliūgų verdamos dietinės sriubos, košės, tyrės, pudingai, džemai, marmeladai, spaudžiamos sultys. Moliūgų sultis galima vartoti kaip savarankišką produktą arba maišyti su morkų ir obuolių sultimis. Moliūgus galima konservuoti su kitomis daržovėmis. Kepant biskvitus, pyragaičius moliūgai tešlai suteikia gražios gelsvos spalvos, iš jų kepami skanūs blyneliai. Moliūgų minkštimą supjausčius kubeliais ir išvirus ant silpnos ugnies nedideliame kiekyje vandens, gaunama tyrė, kuri yra puikus garnyras prie mėsos, žuvies patiekalų. Žiemai moliūgus galima džiovinti ir šaldyti, sutarkuojant arba supjaustant gabaliukais.

Moliūgai padeda pasisavinti sunkiai virškinamą maistą. Juose gausu pektino, kuris iš organizmo šalina cholesterolį. Vaisiaus minkštimas reguliuoja žarnyno veiklą, padeda išvengti širdies kraujagyslių ligų ir hipertonijos. Patiekalai iš moliūgų rekomenduojami sergantiems mažakraujyste, ateroskleroze. Ši daržovė taip pat naudinga susirgus kepenų, inkstų ligomis. Vyrams, sergantiems prostatos uždegimu, liaudies medicina pataria gerti po stiklinę moliūgo sulčių 2-3 savaites. Nuoviras iš moliūgo minkštimo su medumi veikia raminamai, gydo nemigą.

Panašūs receptai

 
Rašyti komentarą
  1. Šypsena Juokas Liudesys Mirktelti Myliu Nelaiko nervai Nesamone
  2. Saugos kodas