Persimonas

Persimonas Persimonas - tai vaisius su plona vaškine odele, užaugantis net iki 0,5 kg. Vaisiai gali būti geltoni, oranžiniai ar net raudoni. Jų minkštimas labai švelnus, malonaus skonio, saldus. Išvertus iš lotynų kalbos šio vaisiaus pavadinimas reiškia "dievų maistą". Persimonas dažnai vadinamas churma.

Persimonas nuo seno laikomas dietiniu produktu. Viename persimone yra du kartus daugiau ląstelienos, nei obuolyje. Būtent didelis ląstelienos kiekis ir padeda ilgesniam laikui atsikratyti alkio jausmo. Persimonuose gausu antioksidantų, juose du kartus daugiau naudingų mikroelementų nei obuoliuose Persimono sudėtyje yra iki 25 proc. sacharozės ir fruktozės, taip pat vitaminų C, P ir provitamino A. Šiuose vaisiuose yra didelis kiekis geležies, kalcio, mangano, vario, kalio, obuolių ir citrinų rūgšties. Pasižymėdami šlapimą varančiu poveikiu persimonai padeda greičiau iš organizmo pašalinti kalcio druskas ir neleidžia inkstuose ir šlapimo pūslėje atsirasti akmenims. Šis vaisius yra puiki įvairių infekcinių susirgimų ir uždegimų profilaktikos priemonė, nes persimone esančios medžiagos, patekusios į organizmą, aktyviai naikina žarnyno bakterijas ir auksinį stafilokoką. Liaudies medicinoje šie vaisiai naudojami skrandžio ir kitoms virškinamojo trakto ligoms gydyti.

Persimonas yra ir  puiki tonizuojanti priemonė. Šis vaisius ramina nervų sistemą, gražina prarastą apetitą ir darbingumą. Persimonai mažina kraujospūdį, stiprina kraują ir padeda organizmui atsistatyti po išsekimo, suteikia žvalumo. Išvargus, jaučiant jėgų trūkumą rekomenduojama suvalgyti vieną du persimono vaisius. Persimone esantis karotinas saugo regėjimą.

Persimonų nerekomenduojama vartoti nutukusiems ir diabetu sergantiems žmonėms, taip pat tiems, kuriuos kamuoja vidurių užkietėjimas.
Persimonai dažniausiai valgomi švieži. Prinokę vaisiai yra sviesto minkštumo. Vaisiai naudojami salotoms gaminti, jie tinka želė, pudingui ar pyragui pagardinti, iš jų verdami džemai ir marmeladai. Skanu valgyti persimonų minkštimą sumaišius su jogurtu.
Kada persimono vaisius dar nėra visiškai sunokęs, jaučiamas gleivinę sutraukiantis poveikis, kurį galima panaikinti 10-12 val. vaisių palaikius 30-40°C temperatūros vandenyje arba truputį pašaldžius.
Daugelyje šalių labai populiarūs džiovinti persimonai. Juos galima ir užšaldyti. Kai kur iš persimonų gamina vyną, sidrą, alų.

Persimonas - gera kosmetinė priemonė. Galima pasigaminti kaukę iš persimono minkštimo ir kiaušinio trynio esant išsiplėtusioms odos poroms. Tam tikslui vaisiaus minkštimas ir kiaušinio trynys sumaišoma iki vientisos masės ir tepama ant veido. Po pusvalandžio kaukę reikia nuplauti šiltu vandeniu.

Panašūs receptai

 
Rašyti komentarą
  1. Šypsena Juokas Liudesys Mirktelti Myliu Nelaiko nervai Nesamone
  2. Saugos kodas