Soja ir jos produktai

soja ir jos produktai Soja – labiausiai paplitęs ankštinis augalas pasaulyje. Manoma, kad šis augalas imtas auginti Kinijoje prieš 4000 metų, o Europoje ėmė plisti nuo XIX a. antrosios pusės. Iš pradžių soja buvo naudojama pašarams, o vėliau pritaikyta ir maisto gamybai. Sojos pupelės perdirbamos taikant gana sudėtingą technologiją, kurios dėka šiame produkte išlieka gerosios jų savybės, o pupelės įgauna tikros mėsos išvaizdą.
Sojos pupelės yra įvairaus dydžio bei spalvos (juodos, rudos, melsvos, geltonos, margos). Jose yra 40 proc. baltymų, 20 proc. riebalų, 35 proc. angliavandenių, kurių nemažą dalį sudaro maisto skaidulos. Taip pat biologiškai veiklių medžiagų – izoflavonų (augalinių medžiagų, panašių į estrogenus), saponinų.
soja ir jos produktai 1 Sojos produktai yra dažnas pakaitalas, atsisakiusiems gyvulinės kilmės produktų. Sojos baltymai savo kokybe prilygsta gyvulinės kilmės baltymams ir yra lengviau virškinami. Geriausiai sojos baltymus organizmas įsisavina kartu su pieno produktais, rupiais kepiniais ir daržovėmis. Iš sojos pupelių gaminami įvairūs maisto produktai, kurie labai plačiai vartojami Tolimųjų Rytų virtuvėse kaip svarbus baltymų šaltinis.
Svarbiausi sojų produktai:
Sojų pienas daromas iš vandenyje išbrinkintų ir sumaltų sojos pupelių. Sojų pienas turi iki 10 proc. baltymų, 4 proc. riebalų, 14 proc. angliavandenių ir yra geras geležies ir kalcio šaltinis. Tai nekaloringas ir lengvai virškinamas produktas, kuriame nėra cholesterolio. Sojų pienas gali būti geriamas kaip atskiras gėrimas arba naudojamas kaip sudėtinė kitų valgių dalis. Sojos pienas, turintis labai mažai laktozės, yra alternatyva norintiems atsisakyti karvės pieno.
Sojų varškė (Tofu) gaminama iš sojų pieno, jį sutraukus rūgštimis, druskomis ar fermentais. Ji būna nuo baltos iki grietinėlės spalvos, vientisos struktūros, minkšta arba kieta. Sojų varškė patiekiama kaip desertas, derinama su kitais produktais, gali būti pikantiško, sūroko skonio. Ji nekaloringa, neriebi, turi daug baltymų, geležies, cinko. soja ir jos produktai 2
Sojų jogurtas - raugintas sojų produktas, gaminamas sojų pieną fermentuojant bakterijoms. Sojų jogurtas turi apie 2,6 proc. baltymų, 1,8 proc. riebalų.
Sojų padažas. Išvirtas sojų pupeles, fermentuojant  su specialiu raugu ir druska, išsiskiria skystis, kuris ir yra sojų padažas. Skirtingai nei daugelis kitų sojų produktų, padažas yra pikantiško specifinio skonio ir patiekalui suteikia ne tik kvapą, bet ir spalvą. Šviesusis sojų padažas vartojamas su jūrų gėrybėmis, vištiena, daržovėmis, tinka pilti į sriubas, o tamsiuoju sojų padažu gardinami mėsos patiekalai, tinka marinavimui.
Sojų aliejus - lyginimas su sviestu, nes jame yra pristotinto vitamino E ir fosfidų. Sojų aliejumi galima pagardinti įvairų maistą, jis vertingesnis už alyvuogių, kukurūzų ar riešutų aliejų.
Sojų mėsa. Ji gaminama iš sojų pupelių įvairių dydžių gabaliukais: granulėmis, šiaudeliais, paplotėliais. Kadangi sojos mėsoje beveik nėra vandens, reikia paruošti užpilą su norimais prieskoniais, užpilti sojos mėsą ir palaikyti per naktį. Taip paruoštą sojos mėsą galima kepti, troškinti ar malti.
Soja – puikus, maistingas ir baltymų gausus produktas, tačiau nereikia pamiršti, kad ji įeina į 9 dažniausiai sukeliančių alergiją produktų sąrašą, neretai kartu būna kryžminė alergija kitiems augalams, dažniausiai riešutams (žemės, graikiniams, lazdynų, migdolams ir kt.). Alergija gali pasireikšti įvairiais simptomais, pradedant odos bėrimu, viduriavimu, gerklės patinimu, pasunkėjusiu kvėpavimu ir net mirtimi. Kiekvienam žmogui alergijos simptomai gali būti įvairūs, priklausomai nuo jo individualios organizmo reakcijos į alergeną. O kadangi kasdieniniame maisto racione sojos naudojama vis daugiau, tai alergija jai tampa vis aktualesne problema šiais laikais.

Panašūs receptai

 
Rašyti komentarą
  1. Šypsena Juokas Liudesys Mirktelti Myliu Nelaiko nervai Nesamone
  2. Saugos kodas