Pomidorai - bulvinių šeimos vienmečiai žoliniai augalai. Jų stiebas status, šakotas 40—120 cm aukščio, neporomis plunksniškais lapais, pailgais plunksniškai karpytais lapeliais, geltonais žiedais, stambiais, sultingais raudonais arba geltonais vaisiais.
Yra veislių, kurių subrendę vaisiai yra oranžiniai, juodi su raudonai violetiniu atspalviu. Pomidorai kilę iš Pietų Amerikos. Pirmą kartą Europoje apie juos sužinota XVI a. Dabar auginama daug įvairių pomidorų veislių.
Pomidoruose yra nuo 2,01% iki 6,50% cukrų, azotinių medžiagų, organinių rūgščių (citrinos ir obuolių), kalio, fosforo, geležies druskų, karotino, vitaminų C, B1, B2, P, K. Vitamino C pomidorai turi beveik tiek pat, kiek citrinos ar apelsinai.
Pomidoruose yra geležies ir folinės rūgšties, kurios teigiamai veikia kraujo gamybą, todėl ši daržovė ypač rekomenduotina nuo mažakraujystės. Geležies kiekiu pomidorai keletą kartų pranoksta vištieną, pieną, žuvies produktus. Pomidorai įtraukiami į dietinę mitybą sergant daugeliu ligų, taip pat ir cukriniu diabetu. Jie pasižymi fitoncidinėmis savybėmis; švieži pomidorai ir jų sultys užmuša mikroorganizmus, todėl plačiai vartojami žaizdoms bei pūliuojančiomis opoms odos paviršiuje gydyti. Pomidoruose rasta medžiagų, slopinančių aterosklerozės vystymąsi, saugančių kepenis nuo riebėjimo, gerinančių imunines savybes. Pomidorų sultys palankiai veikia hipertonija sergančius ligonius ir esant nervų sistemos pertempimui. Patariama vartoti sergant akių ir virškinimo sistemos ligomis, medžiagų apykaitos, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, nutukus. Moksliniai tyrimai rodo, kad į jų sudėtį įeina be galo naudingas antioksidantas - likopenas, kuris kovoja su odos ląstelių atrofija. Likopenas užtikrina jos stangrumą, atitolina raukšlių atsiradimą ir netgi apsaugo nuo vėžio ir širdies ligų. Daugiausia likopeno yra pomidorų odelėje. Likopeno pagrindu gaminamos įvairios kosmetikos priemonės. Likopeno jėga slypi tame, kad greitai įsigerdamas jis normalizuoja odos apykaitos procesus ir stiprina ją, o jo antioksidantinės savybės sudaro barjerą užteršto oro poveikiui ir saulės spinduliams. Dietologai pomidorus gaminti siūlo su nedideliu kiekiu alyvų aliejaus, kuris padeda geriau pasisavinti likopeną.
Pomidorai valgomi švieži, virti, kepti, marinuoti, rauginti. Iš jų daromos salotos, mišrainės, uždarai. Daug pomidorų konservuojama, iš jų gaminamos pomidorų pastos, sultys. Stiklinėje pomidorų sulčių yra maždaug pusė žmogui reikalingo per parą provitamino A (karotino) ir vitamino C kiekio. Pomidorai skanūs įdaryti, jie vartojami kaip antrųjų patiekalų garnyras.
Maži vynuoginiai arba vyšniniai pomidorai ypač tinka įvairiems patiekalams puošti.
Į salotas juos galima maišyti nepjaustytus arba padalytus pusiau. 100 g pomidorų yra tik 22 kalorijos!