Česnakas

cesnakas 1 Česnakas - daugiametė svogūninė lelijinių šeimos prieskoninė daržovė. Spėjama, kad česnakas kilęs iš Azijos. Pasaulyje auga daugiau kaip 250 česnako rūšių. Lietuvoje jis plačiai auginamas soduose, daržuose kaip prieskoninė daržovė.

Česnakas susideda iš 6-10 skiltelių, apsigaubusių balta plėvele. Lapai siauri, žiedai smulkūs, balti arba blyškiai violetiniai.
Česnakai turi daug vertingų medžiagų. Česnako svogūnuose yra glikozido alijino, kuris veikiant fermentui alijinazei, skyla į aliciną, pirovynuogių rūgštį ir amoniaką. Juose yra B grupės vitaminų, taip pat karotino, vitaminų C (10 mg galvutėse ir 55 mg laiškuose) ir D, ląstelienos, pektino, angliavandenių, mineralinių medžiagų (kalcio, kalio, magnio, fosforo, geležies, jodo, cinko, kobalto), fitoncidų.
Nuo seniausių laikų Rytų tautos česnaką naudojo maistui ir greit gendantiems produktams konservuoti. Daug česnakų vartojama Azijos ir Pietų Europos tautų virtuvėje. Iš jų verdamos sriubos, gaminamos pastos, jais pagardinami avienos patiekalai, naminių paukščių troškiniai ir kiti valgiai. Česnakai plačiai vartojami ir Lietuvoje, kuriais gardinama mėsa, žuvis, padažai, salotos. Patiekalams česnakai suteikia specifinį pikantišką skonį. Kad šios savybės išliktų, smulkintas česnakas į patiekalus dedamas baigiant virti. Česnako skiltelės dedamos į raugiamas, marinuojamas daržoves dėl dezinfekuojamųjų savybių.
Česnako reikšmingas poveikis sveikatai įrodytas tyrimais. Liaudies medicinoje česnakas jau nuo seno vartojamas daugeliui ligų gydyti. Sergant burnos, gerklės arba ryklės ligomis, patartina kramtyti česnaką, nes jis naikina burnos ertmės bakterijas. Česnako švieži svogūnėliai ir jų preparatai vartojami nuo aterosklerozės, hipertoninės ligos, kolito, plaučių tuberkuliozės, be to, jais gydomos pūlingos žaizdos, sloga, daromos klizmos nuo spalinių kirmėlių. Česnakas padidina virškinimo trakto sekreciją ir motorinę funkciją, pagerina apetitą, didina širdies susitraukimų amplitudę, lėtina širdies ritmą, išplečia periferines ir vainikines arterijas. Tyrimais įrodyta, kad česnakas padeda mažinti blogojo cholesterolio kiekį, valgant česnaką ar vartojant jo preparatus galima sumažinti tikimybę susirgti vėžiu, ypač skrandžio. Šviežia česnako tyrele arba sultimis gydomos karpos, dedervinės, egzemos ir kitos odos ligos. Labai dažnai česnakas vartojamas kaip prieskonis, žadinantis apetitą. Tačiau reikia nepamiršti, kad česnako negalima valgyti sergantiems inkstų uždegimu, skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opalige.

Panašūs receptai

 
Rašyti komentarą
  1. Šypsena Juokas Liudesys Mirktelti Myliu Nelaiko nervai Nesamone
  2. Saugos kodas