Žmogaus organizme viskas susiję, sveikas maistas - ramus miegas. Daugelis mitybos specialistų nepataria valgyti vėliau kaip 19-20 val., ne tik dėl papildomų kilogramų, bet ir dėl ramaus miego. Kuo vėliau valgome, tuo daugiau laiko reikia organizmui, kad suvirškintų maistą.
Pagrindinės priežastys, kodėl nesveika prieš miegą prisikimšti skrandį:
- gana sunku užmigti, miegas neramus;
- prabudę jaučiamės pavargę, nepailsėję.
Nors svarbiausias dalykas prieš miegą yra maisto kiekis, bet būtina atkreipti dėmesį ir kaip organizmas įsisavina atskiras maisto produktų grupes. Mėsą organizmas virškina apie 4 valandas, todėl vakarienei reikėtų rinktis lengvesnį maistą. Žuvis mūsų organizme virškinama maždaug 2 val., pieno produktai, kruopos, daržovės, vaisiai - apie 1 valandą.
Išskiriama keletas produktų, kuriuos galima valgyti prieš miegą ir kurie neturės jokios įtakos miego kokybei.
Bananai. Šiuos vaisius beveik galima laikyti natūraliais migdomaisiais. Bananuose yra ne tik serotonino ir melatonino, bet ir magnio, kuris atpalaiduoja raumenis.
Avižiniai dribsniai. Jie ne tik numalšina alkio jausmą, bet ir padeda užmigti, nes juose yra melatonino, mieguistumą sukeliančių medžiagų.
Linų sėmenys. Arbatinis šaukštelis ant šiltų avižinių dribsnių prieš miegą padeda atsigauti po dienos darbų, stresų, o omega rūgštys pagerina nuotaiką.
Ryžiai. Jie skatina organizmą gaminti serotoniną - geros nuotaikos hormoną, kuris reikalingas, kad išsiskirtų miego hormonas melatoninas.
Kalakutiena. Kalakuto mėsa - geriausias triptofano šaltinis. Triptofanas geriausiai veikia esant tuščiam skrandžiui, o jo poveikį skatina angliavandeniai. Todėl vakare galima suvalgyti sumuštinį su kalakutiena ir grūdėta duona.
Grūdėta duona. Riekelė duonos su medumi ir pienu padeda pasitikti sapnus.
Bulvės. Nedidelis kiekis bulvių padeda neutralizuoti rūgštis ir užtikrina ramesnį miegą.
Baltagūžiai kopūstai. Patariama vakare suvalgyti truputį šviežių, troškintų ar virtų baltagūžių kopūstų, iš kurių žmogaus organizmas pasisavina mineralinę medžiagą kalcį, kuris atpalaiduojančiai veikia raumenis.
Migdolai. Saujelė migdolų, kuriuose yra mieguistumą sukeliančių medžiagų, be to, juose esantis magnis padeda atpalaiduoja raumenis.
Sezamo sėklos. Sezamo sėklose gausu triptofano, kuris sukelia mieguistumą.
Šiltas pienas. Pieno sudėtyje yra triptofano - aminorūgšties, turinčios raminamųjų savybių, bei kalcio, padedančio pasisavinti triptofaną. Šiltas pienas primena nerūpestingą vaikystę ir jaukumą.
Medus. Į žolelių arbatą ar šiltą pieną galima įdėti truputį medaus. Nedidelis gliukozės kiekis stabdo oreksiną ir slopina neuronų veiklą.
Ramunėlių arbata. Ramunėlės turi silpną migdomąjį poveikį ir veikia kaip natūralus kūno ir sielos relaksantas.
Patariama rinktis vakarienę, turtingą angliavandeniais, mineralinėmis druskomis, vitaminais. Prieš miegą reikėtų vengti energijos teikiančio maisto: saldaus, sūraus, turinčio daug baltymų, bei produktų, kuriuose yra kofeino. Nederėtų piktnaudžiauti prieskoniais, kurie gali suerzinti rėmenį ir sutrikdyti visavertį miegą.
Miegas mūsų gyvenime yra toks pat svarbus, kaip ir maistas. Nuo miego priklauso mūsų sveikata, nuotaika bei saugumas. Miegodamas žmogus pailsi fiziškai ir psichiškai, stabilizuojasi kraujo apykaita, stiprėja atmintis, imuninė sistema, kraujyje sumažėja streso hormono (adrenalino). Tik gerai pailsėjęs žmogus gali būti darbingas ir žvalus.
Valgyti vakare prieš miegą nėra draudžiama, tik svarbu teisingai pasirinkti maisto produktus ir jų kiekį.