Petražolės

petrazoles Petražolės - salierinių šeimos augalas, dar vadinamos petruškomis arba petrelėmis. Jų stiebas status, šakotas, lapai - plunksniškai suskaidyti, žiedai - smulkūs, žalsvai gelsvi, susitelkę į skėtinius žiedynus.

Petražolių šaknis - gelsvai balta arba blyškiai ruda iš išorės ir balta pjūvyje, šaknies struktūra panaši į morkos. Augalas yra malonaus savito kvapo.
Petražolių tėvyne laikoma Ispanija. Laukinės petražolės auga Viduržemio jūros pakraščiuose tarp uolų pavėsingose vietose. Viduramžiais petražolės kaip prieskoniniai augalai jau buvo auginamos beveik visose Europos šalyse.
Yra kelios petražolių rūšys, iš kurių svarbiausios dvi: šakninė petražolė ir lapinė petražolė. Vertingos visos petražolių dalys - sėklos, lapai ir šaknys.petrazoles 1

Paprasto ir eterinio aliejaus daugiausia yra sėklose, o šaknyse ir lapuose - vitaminų C, A ir mineralinių medžiagų. Petražolėse yra mineralinių druskų: geležies, fosforo, kalio, kalcio, mangano, nikelio, fluoro. Jos puikiai valo organizmą, ypač sergant inkstų ligomis, neleidžia kauptis skysčiams. Petražolės puikiai pašalina nemalonų burnos kvapą, baktericidiškai veikia burnos ertmę, todėl kramtyti petražoles naudinga sergantiesiems dantenų ir burnos gleivinės uždegimu. Petražolių arbatą patartina gerti senesnio amžiaus vyrams, turintiems šlapimo pūslės ir prostatos negalavimų. Jos stiprina kraujagysles, todėl vartojamos sergant cukriniu diabetu. Petražolės žadina apetitą bei gerina virškinimą. Petražolių sėklų nuoviras vartojamas kaip prakaitavimą skatinantis vaistas, taip pat esant skausmingoms menstruacijoms bei prostatos uždegimui. Švieži petražolių lapai arba sultyse suvilgyti vatos gabalėliai dedami ant uodų ir bičių įgeltų vietų niežuliui ir patinimui mažinti. Petražolės vartojamos ir kosmetikoje. Norint pašalinti šlakus ir tamsias pigmentines dėmes - ryte ir vakare reikia valyti odą stipriu petražolių šaknų nuoviru, sumaišytu su citrinos sultimis.
Šiuo metu reta šeimininkė išsiverčia be petražolių. Naudojamos šakniavaisinės ir lapinės petražolės. Saldžios ir aromatingos petražolių šaknys dedamos ne tik į sriubas ir sulti¬nius, bet ir į žuvies bei mėsos patiekalus, taip pat į padažus. Stalui papuošti labiausiai tinka lapinės garbanotosios petražolės. Supjaustyti švieži petražolių lapeliai aromatizuoja ir vitaminizuoja valgį. Susmulkintas petražoles tinka berti ant sumuštinių. Petražolės lapų ir sėklų miltelių yra daugelyje sudėtingų prieskonių sudėtyje. Verta žinoti, kad net ir džiovintos petražolės ilgai išsaugo aromatą, išlaiko prieskonines savybes.

Panašūs receptai

 
Rašyti komentarą
  1. Šypsena Juokas Liudesys Mirktelti Myliu Nelaiko nervai Nesamone
  2. Saugos kodas